Atrakcje turystyczne Warszawy i Okolic

1. Stare Miasto, Nowe MiastoStare Miasto ('Starówka') jest centrum historycznym i najstarszą częścią miasta oraz miejscem wielu kulturalnych wydarzeń w stolicy. Stare Miasto zostało założone w XIII wieku jako zamek książęcy i otoczone murami. Nowe Miasto powstało w XIV wieku i aż do XVIII wieku funkcjonowało jako odrębne miasto z własną administracją, ratuszem i kościołem.
Podczas II Wojny Światowej zniszczeniu uległo około 90% budynków. Dzięki doskonałej rekonstrukcji w 1980 roku Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie to miejsce jest pełne restauracji, kawiarni, galerii i... turystów.

Zobacz na mapie

• Plac Zamkowy - historyczny plac, sąsiadujący z Zamkiem Królewskim, dawną rezydencją polskich monarchów. To popularne miejsce spotkań turystów i warszawiaków. W południowo-zachodniej części placu Zamkowego wznosi się Kolumna Zygmunta. Plac, o trójkątnym kształcie, otoczony jest historycznymi kamienicami, a dalej na południe rozciąga się Trakt Królewski.
• Zamek Królewski - oficjalna rezydencja polskich monarchów. Położony jest u wejścia na Stare Miasto, przy Placu Zamkowym. Znajdowały się tutaj prywatne komnaty królewskie, kancelarie urzędów nadwornych i koronnych, a także sale sejmu i senatu Rzeczypospolitej, począwszy
od XVI wieku aż do rozbiorów Polski.
• Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie - wzniesiona w 1644 roku, znajduje się na Placu Zamkowym. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków w Warszawie i jeden z najstarszych świeckich zabytków w północnej Europie. Kolumna i statua upamiętnienia króla Zygmunta III Wazę, który w 1596 roku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy.
• Pałac pod Blachą - osiemnastowieczny pałac w Warszawie. Swoją niezwykłą nazwę (która jest mniej precyzyjnie sformułowana w polskim oryginale) zawdzięcza miedzianemu dachowi -
co stanowiło rzadkość w pierwszej połowie 18-tego wieku. Pałac od 1989 jest oddziałem Muzeum Zamku Królewskiego.
• Archikatedra Świętego Jana - kościół katolicki na Starym Mieście w Warszawie. Katedra stoi
w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła Jezuitów w Warszawie i jest jednym z najstarszych kościołów w mieście i głównym kościołem archidiecezji warszawskiej. Jest to jedna z trzech katedr w Warszawie, ale jedyna, która jest również Archikatedrą. Archikatedra Św. Jana należy do polskiego panteonu narodowego. Wraz z miastem, kościół jest wymieniany przez UNESCO jako zabytek o znaczeniu kulturowym.
• Kościół Jezuitów - inaczej, Kościół Matki Bożej Łaskawej, jest bogato zdobiony kościołem. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie katedry Świętego Jana i jest to jeden z najbardziej manierystycznych kościołów w stolicy. Jego piękna smukła wieża widoczna jest z Rynku Starego Miasta.
• Kanonia - niewielki plac na tyłach Archikatedry Świętego Jana.
• Kościół Świętego Marcina - kościół znajduje się na ulicy Piwnej.
• Rynek Starego Miasta - centrum i najstarsza część Starego Miasta w stolicy. Po wybuchu Powstania Warszawskiego, był systematycznie wysadzany przez wojska niemieckie.
Po II wojnie światowej, Rynek Starego Miasta został przywrócony do przedwojennego wyglądu.
• Warszawski Barbakan - barbakan (półokrągły, ufortyfikowany przyczółek) jeden z niewielu zabytków pozostałych po skomplikowanej sieci fortyfikacji, które kiedyś otaczały Warszawę. Znajduje się on między Starym i Nowym Miastem.

Nowe Miasto

• Pałac Sierakowskiego - pałac w Warszawie, znajduje się w północnej części Nowego Miasta,
w samym centrum miasta, przy ul. Konwiktorskiej 3/5.
• Pałac Sapiehów - pałac zbudowany przez potężny ród Sapiehów, który dał nazwę budynkowi. Obecnie mieści się tu Zespół Szkół Ochrony Środowiska.
• Kościół Franciszkanów - kościół Stygmatów Św. Franciszka Serafickiego, wraz z przyległym klasztorem.
• Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - inaczej zwany kościołem Mariackim, jest jednym z najstarszych budynków i jednym z kilku przykładów zachowanych zabytków architektury gotyckiej w mieście. Znajduje się na ulicy Przyrynek 2.
• Kościół Św. Bennona - kościół znajduje się na Nowym Mieście przy ulicy Pieszej 1.
• Kościół św Kazimierza - kościół rzymskokatolicki położony na Rynku Nowego Miasta 2.
W czasie II wojnie światowej, w czasie Powstania Warszawskiego, podobnie jak pobliski kościół św Hiacynta, Św. Kazimierz służył jako szpital. Zakonnice opiekowały się licznymi cywilami, w kościele i piwnicach, udzielając pomocy medycznej w miarę możliwości. Kościół został przebudowany w latach 1947-53.
• Rynek Nowego Miasta - główny plac warszawskiego Nowego Miasta. Powstał przed 1408,
jako główny plac Nowego Miasta w Warszawie. Początkowo miał kształt prostokąta (już nie ma), o powierzchni 140 x 120 metrów. W XV wieku zbudowano drewniany ratusz w centrum placu, a także budynki mieszkalne. W 1544 roku plac został uszkodzony przez pożar, a ratusz został przebudowany z użyciem cegieł. Reszta budynków pozostała drewniana. W czasie
II wojny światowej, w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku, plac został całkowicie zniszczony, 80% domów zostało całkowicie zburzonych, w tym kościół. Po wojnie plac został przebudowany w stylu XVIII-wiecznym. Odbudowa trwała do 1955 roku.
• Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie - muzeum poświęcone życiu i twórczości polskiej dwukrotnej laureatce Nagrody Nobla, Marii Skłodowskiej-Curie (1867-1934). Muzeum,
które jest sponsorowane przez Polskie Towarzystwo Chemiczne, jest jedynym biograficznym muzeum na świecie poświęconym odkrywcy polonu i radu. Muzeum znajduje się przy ulicy Freta 16 na Nowym Mieście (dzielnicy pochodzącej z XV wieku), a mieści się
w XVIII-wiecznej kamienicy, w której Maria Skłodowska się urodziła. Ze względu na remont, w grudniu 2014 roku muzeum zostało tymczasowo przeniesione na ulicę Freta 5.
• Kościół św Hiacynta (od nazwiska św Jacka - w języku polskim, Święty Jacek Odrowąż-Wojtkowicz, jednego z kilku świętych- patronów Polski) z siedzibą na Nowym Mieście
przy ulicy Freta 8/10.
• Kościół paulinów pod wezwaniem Świętego Ducha w Warszawie - kościół przy ulicy Długiej 3 w Warszawie, na Nowym Mieście. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim, z drewna, obok szpitala, w XIV wieku. To prawdopodobnie pierwszy szpital tego typu na Mazowszu, został on ulokowany poza murami Starego Miasta. Został założony przez księcia Janusza Starszego i przekazany miastu w 1388 r.
• Pałac Raczyńskich - pałac położony na ulicy Długiej 7..
• Stara Prochownia, znana również jako Brama Mostowa, to zabytkowy budynek w Warszawie
na Nowym Mieście. Znajduje się na ulicy Boleść, tuż poniżej Nowego Miasta i Barbakanu,
na skarpie wiślanej.
• Multimedialny Park Fontann - kompleks czterech fontann znajdujących się na placu 1 Dywizji Pancernej w Warszawie na Nowym Mieście. (We wrześniu darmowe pokazy rozpoczynają się
w każdy piątek i sobotę o 9 wieczorem i trwają około 30 minut).

2. Trakt KrólewskiHistoryczny szlak, na którym znajdują się najważniejsze budynki i pomniki ważnych postaci.
To najbardziej reprezentacyjna arteria stolicy, ujmująca pięknem kościołów, parków i wielkich rezydencji.

Zobacz na mapie

• Zamek Królewski - zamek był oficjalną rezydencją polskich monarchów. Znajduje się on
na placu Zamkowym, przy wejściu na Stare Miasto w Warszawie. Osobiste biura króla
i urzędów administracyjnych Polski znajdowały się tam od XVI wieku do czasu zaborów.
• Kolumna Zygmunta - wzniesiona w 1644 roku, znajduje się na Placu Zamkowym. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków w Warszawie i jeden z najstarszych świeckich zabytków
w północnej Europie. Kolumna i pomnik upamiętniają króla Zygmunta III Wazę, który w 1596 roku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy.
• Krakowskie Przedmieście (dosłownie: Krakowskie Przedmieście, francuski: Faubourg
de Cracovie) jest jedną z najbardziej znanych i najbardziej prestiżowych ulic w stolicy Polski, otoczoną zabytkowymi pałacami, kościołami i dworkami. Krakowskie Przedmieście stanowi północną część Traktu Królewski, łączącą Stare Miasto i Zamek Królewski (na Placu Zamkowym) z siedzibami ważnych instytucji, takich jak - kierując się na południe - Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, oraz Polska Akademia Nauk z siedzibą w Pałacu Staszica. Bezpośrednim przedłużeniem (na południe) Krakowskiego Przedmieścia wzdłuż Traktu Królewskiego jest ulica Nowy Świat.
• Kamienica Leszczyńskich- zwana również Prażmowski, Pastoriusa, Rautenstrauchów
lub Dobrycza - to klasycystyczny dom w stylu rokoko na Krakowskim Przedmieściu 87.
• Kościół św. Anny - kościół w sąsiedztwie Placu Zamkowego, na Krakowskim Przedmieściu 68. Jest to jeden z najbardziej znanych polskich kościołów z neoklasyczną fasadą. Kościół zalicza się najstarszych budynków w Warszawie. Podlegał licznym rekonstrukcjom, w których wyniku jego współczesny wygląd jest datowany na 1788 rok. Obecnie jest to główny kościół parafialny społeczności akademickiej w Warszawie.
• Pomnik Adama Mickiewicza - pomnik poświęcony Adamowi Mickiewiczowi na Krakowskim Przedmieściu w Śródmieściu Warszawy. Ten neoklasycystyczny pomnik został stworzony
w latach 1897-1898 przez rzeźbiarza Cypriana Godebskiego.
• Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i świętego Józefa - powszechnie znany jako Kościół Karmelitów, jest to kościół rzymskokatolicki przy Krakowskim Przedmieściu 52/54
w Warszawie. Kościół Karmelitów posiada charakterystyczną fasadę w stylu neoklasycystycznym, utworzoną w 1761-83. Obecny wygląd pochodzi z 17 wieku, a kościół jest najbardziej znany ze swoich dwu dzwonnic w kształcie kadzideł.
• Pałac Prezydencki (znany także jako Pałac Koniecpolskich, Radziwiłłów, Lubomirskich, Namiestnikowski) jest elegancką klasycystyczną najnowsza wersją budynku, który stał w tym miejscu od 1643 roku. Przez lata został odbudowany i przebudowany wiele razy.
Przez pierwszych 175 lat pałac był prywatną własnością kilku rodzin arystokratycznych.
W 1791 roku był gospodarzem autorów i zwolenników Konstytucji 3 maja. W 1818 roku, pałac zaczął pełnić funkcję siedziby ciągłej struktury rządowej, kiedy to stał się siedzibą namiestnika polskiego Królestwa Kongresowego pod rosyjskim zaborem (namiestnik Królestwa Polskiego).
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej, w 1918 roku, budynek został przejęty przez nowo odtworzone władze polskie i stał się siedzibą Rady Ministrów. Podczas II wojny światowej służył niemieckich okupantom kraju jako Deutsches Haus
i przetrwał w stanie nienaruszonym do Powstania Warszawskiego 1944 roku. Po wojnie wznowił swoją funkcję jako siedziba (polskiej) Rady Ministrów.
• Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego znajduje się na Krakowskim Przedmieściu 46/48
na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Pomnik przedstawia Józef Poniatowskiego na koniu, trzymającego miecz w prawej ręce. Postać księcia wzorowana jest na pomniku Marka
Aureliusza z rzymskiego Kapitolu.
• Hotel Bristol - zabytkowy, luksusowy hotel, otwarty w 1901 roku, znajduje się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
• Plac Piłsudskiego, wcześniej Plac Zwycięstwa (Plac Zwycięstwa, 1946), jest największym placem stolicy Polski, znajduje się w centrum Warszawy. Plac został tak nazwany przez marszałka Józefa Piłsudskiego, który walnie przyczynił się do odbudowy państwa polskiego
po I wojnie światowej
• Grób Nieznanego Żołnierza - jest to pomnik w Warszawie, poświęcony nieznanym żołnierzom, którzy oddali swoje życie dla Polski. Jest to jedna z wielu narodowych pamiątek po poległych
w I wojnie światowej i najważniejszy taki pomnik w Polsce. Pomnik, usytuowany na Placu Piłsudskiego w Warszawie, jest jedynym zachowanym elementem Pałacu Saskiego, który wznosił się tu aż do II wojny światowej. Od 2 listopada 1925 roku grób mieści niezidentyfikowane ciało młodego żołnierza, który poległ podczas obrony Lwowa.
W późniejszym terminie, dodano do urn znajdujących się w ocalałych filarach Pałacu Saskiego ziemię z wielu bitew, w których walczyli polscy żołnierze. Grób jest stale oświetlony wiecznym ogniem, a czuwają przy nim posterunki wystawianie przez Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego. W tym miejscu odbywa się większość oficjalnych obchodów wojskowych w Polsce, tu także składają wieńce przedstawiciele zagranicznych delegacji podczas wizyt w Polsce. Zmiana warty odbywa się co godzinę, 365 dni w roku.
• Pomnik Bolesława Prusa - znajduje się w pobliżu placu Jana Twardowskiego na Krakowskim Przedmieściu,, został wykonany zgodnie z projektem Anny Kamieńskiej-Łapińskiej. Bolesław Prus (20 sierpnia 1847 - 19 maja 1912), urodzony jako Aleksander Głowacki, jest wiodącą postacią w historii polskiej literatury i filozofii i charakterystycznym głosem w literaturze światowej.
• Kościół św Józefa z Visitationists - powszechnie znany jako Kościół Sióstr Wizytek,
jest kościołem rzymskokatolickim w Warszawie, w Polsce, położonym na Krakowskim Przedmieściu 34. To jeden z najbardziej znanych kościołów rokokowych w stolicy, jego budowę rozpoczęto w 1664 roku i zakończono w 1761 roku.
• Pomnik Stefana Wyszyńskiego - posąg siedzącego Prymasa Stefana Wyszyńskiego według projektu Andrzeja Renes, znajdujący się naprzeciwko Kościoła Visitationists. Stefan Wyszyński (03 sierpnia 1901 - 28 maja 1981) to polski duchowny Kościoła rzymskokatolickiego. Pełnił funkcję biskupa w Lublinie od 1946 roku do 1948 roku, arcybiskupa Warszawy i arcybiskupa gnieźnieńskiego od 1948 do 1981 roku, a w dniu 12 styczniu 1953 roku został mianowany kardynałem przez papieża Piusa XII. Przyjął tytuł Prymasa Polski, był często nazywany Prymasem Tysiąclecia.
• Uniwersytet Warszawski - założony w 1816 roku, jest największą uczelnią w Polsce. Zatrudnia ponad 6000 pracowników, w tym ponad 3.100 nauczycieli akademickich. Na uniwersytecie prowadzone są zajęcia dla 56.000 studentów, w tym ponad 9200 podyplomowych
i doktorantów. Uniwersytet oferuje około 37 różnych kierunków studiów i ponad 100 specjalności nauk humanistycznych, technicznych oraz nauk przyrodniczych.
• Pałac Tyszkiewiczów, czy Pałac Tyszkiewiczów-Potockich - pałac na Krakowskim Przedmieściu 32 w Warszawie. Jest to jedna z najpiękniejszych klasycystycznych budowli
w mieście. Pałac został zbudowany przez hetmana polowego Litwy, budowę rozpoczął Ludwik Tyszkiewicz, w 1785 roku, początkowo według planów Stanisława Zawadzkiego, a ukończono ją w 1792 roku w stylu klasycystycznym według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera. W 1840 roku pałac został kupiony przez Potockich. Spalony w 1944 roku, po II wojnie światowej pałac został przebudowany i obecnie jest własnością Uniwersytetu Warszawskiego.
• Pałac Czetwertyńskich położony na Krakowskim Przedmieściu 30. Powstawał od 1844 do 1847 roku, spłonął w czasie Powstania Warszawskiego. Po 1947 roku stał się częścią Uniwersytetu Warszawskiego.
• Pałac Kazimierzowski - budynek w sąsiedztwie Traktu Królewskiego, przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Pierwotnie zbudowany w 1637-41, został przebudowany w 1660 roku przez króla Jana Kazimierza (od którego wziął swoją nazwę) i ponownie w 1765-68, przez Dominika Merliniego, dla Korpusu Kadetów ustanowionego przez króla Stanisława II Augusta. Od 1816 roku Pałac Kazimierzowski z przerwami służył jako siedziba Uniwersytetu Warszawskiego, którego działanie było zawieszane przez rosyjskie władze cesarskie
po każdym Powstaniu, a w 1939-44 przez Niemców.
• Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego - biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Biblioteka została założona w 1816 roku, językoznawca Samuel Linde został jej pierwszym dyrektorem. Zbiory biblioteka początkowo obejmowały głównie teologiczne i historyczne książki, kolekcja została jednak powiększona o dokumenty z innych dziedzin naukowych w 1825 roku W 1831 roku biblioteka, który służyła w tym czasie jako biblioteka publiczna, gromadziła aż 134.000 tomów książek, przechowywanych w Pałacu Kazimierzowskim. Po upadku powstania listopadowego w tym samym roku, instytucja została zamknięta, a większość z kolekcji zabrana przez władze rosyjskie do Sankt Petersburga. W 1860 roku kolekcja liczyła 260.000 woluminów książek. Kolekcja rosła stale i bardzo potrzebny nowy budynek został zbudowany w latach 1891-1894, przy Krakowskim Przedmieściu. Przed wybuchem I wojny światowej kolekcja wzrosła do 610.000 woluminów. Podczas wojny niektóre z najcenniejszych książek i rękopisów zostały wywiezione do Rostów nad Donem, przez uciekające władze carskie. Po traktacie ryskim w 1921 roku, większość zbiorów wróciła do Polski. Podczas II wojny światowej część kolekcji została zniszczona przez pożar. W 1990 roku została rozpoczęto prace nad nowym budynkiem; wybrano projekt architektów Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego,
a nowy budynek biblioteki został otwarty w dniu 15 grudnia 1999 roku. Sześć miesięcy wcześniej, w dniu 11 czerwca 1999 roku, budynek został poświęcony przez papieża Jana Pawła II. Charakterystyczny nowy budynek biblioteki wyróżnia się przez ogród botaniczny, znajdujący się na dachu. Ogród zaprojektowany przez architekta krajobrazu Irenę Bajerska,
ma powierzchnię jednego hektara i jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Jest łatwo dostępny nie tylko dla środowiska akademickiego, ale także dla publiczności. Główna fasada od strony ulicy Dobrej została ozdobiona klasycznymi tekstami w z różnych dzieł,
w tym staropolskim tekstem Jana Kochanowskiego, klasycznym tekstem greckim Platona
i skryptem hebrajskim z Księgi Ezechiela.
• Pałac Czapskich (zwany także pałacem Krasińskich, Raczyńskich lub Sieniawskich) - pałac
w centrum Warszawy, przy Krakowskim Przedmieściu 5. Jest uważany za jeden
z najwybitniejszych przykładów architektury rokokowej w stolicy Polski. Budynek naprzeciwko Uniwersytetu Warszawskiego był domem dla wielu znanych osób, w tym artysty Zygmunta Vogla, kompozytora Fryderyka Chopina i poetów Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida. W pałacu mieści się obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

3. Łazienki i Ogród BotanicznyCzy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak to byłoby urodzić się w średniowiecznej, królewskiej rodzinie? Ten szlak pokaże Ci najpiękniejsze miejsca, jakie królowie mieszkający w Warszawie mogli sobie wymarzyć.

Zobacz na mapie

• Park Ujazdowski - jeden z najbardziej malowniczych parków w Warszawie. Graniczy z Alejami Ujazdowskimi, gdzie znajduje się wiele ambasad i budynek Sejmu.
• Zamek Ujazdowski - Zamek w zabytkowej dzielnicy Ujazdów, między Parkiem Ujazdowskim
i Łazienkami Królewskimi. Jego początki sięgają 13 wieku, był kilkakrotnie przebudowywany. Podobnie jak wiele budynków w Warszawie, doznał wielu zniszczeń w Powstaniu Warszawskim (1944). Zrekonstruowany 30 lat później (1974), obecnie mieści centrum Warszawy Sztuki Współczesnej.
• Łazienki Królewskie to największy park w Warszawie, w Polsce, zajmujący 76 hektarów
w centrum miasta. Teren kompleksu pałacowo-parkowego położony jest w centrum dzielnicy Warszawy (Śródmieście), w Alejach Ujazdowskich na Trakcie Królewskim, łączącym Zamek Królewski z pałacem w Wilanowie, na południu. Na północ od Parku Łazienkowskiego,
po drugiej stronie ulicy Agrykola, stoi Zamek Ujazdowski.
• Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego - ogród botaniczny, znajduje się w Alejach Ujazdowskich 4, od 1818 roku jest pod opieką Akademii Medycznej w Warszawie, a następnie Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1916 roku Uniwersytetu Warszawskiego
i przemianowany został na Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.
• Stara Pomarańczarnia - używana do przechowywania drzew pomarańczowych, które latem zdobiły Pałac w Łazienkach. We wschodnim skrzydle budynku mieści się dworski Teatr Stanisławowski. Od Starej Pomarańczarni Promenada Królewska wiedzie do Pałacu na Wodzie.
• Pałac Łazienkowski (Pałac na Wodzie lub Pałac na Wyspie), barokowy pałac w warszawskich Łazienkach Królewskich. Pałac znajduje się w największym parku w Warszawie, który zajmuje ponad 76 hektarów w centrum miasta. Od 1674 roku majątek i pobliski Zamek należał
do hrabiego Ujazdowa, Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, który wybudował barokowy Dom Kąpielowy o nazwie "Łazienka". Budynek, wzniesiony na planie kwadratu, bogato ozdobiono stiukami, rzeźbami i malarstwem; niektóre z oryginalnych ozdób i detali architektonicznych wciąż zachowały się z tego okresu. W 1766 roku król Stanisław II August nabył majątek i postanowił zaadaptować pawilon na małą, prywatną letnią rezydencję.
• Pomnik Henryka Sienkiewicza w Łazienkach Królewskich w Warszawie - został odsłonięty
w dniu 5 maja, 2000 r. Fundatorami byli Zbigniew Karol Porczyński i jego żona Janina. Zgodnie z wolą fundatora, pomnik został wykonany przez rzeźbiarza prof. Gustawa Kazimierza Zemlę. Pomnik został odsłonięty przez wnuczkę pisarza Marię Sienkiewicz i pra-prawnuka, Jana Sienkiewicz. Cena budowy tego pomnika to sto tysięcy dolarów.
• Pomnik Chopina - duży pomnik z brązu Fryderyka Chopina, który teraz stoi w górnej części Łazienek Królewskich, w sąsiedztwie Alej Ujazdowskich. Został zaprojektowany w 1907 roku przez Wacława Szymanowskiego dla planowanego montażu w setną rocznicę urodzin Chopina w 1910 roku, ale jego wykonanie zostało opóźnione przez kontrowersje wokół projektu,
a następnie wybuch I wojny światowej. Pomnik został w końcu wzniesiony w 1926 roku. Rzeźba została zniszczona przez Niemców (1940) podczas II wojny światowej, pomnik został wysadzony w powietrze w dniu 31 maja 1940. Był to pierwszy pomnik, który został zniszczony przez Niemców okupujących Warszawę. Według miejscowej legendy, następnego dnia odręczny znak został znaleziony w miejscu, które czytamy:
"Nie wiem, kto mnie wysadził
Ale wiem dlaczego:
– Żebym Führerowi nie zagrał
Marsza żałobnego".
Oryginalna miniatura posągu, która przetrwała wojnę, pozwoliła stworzyć replikę, która została umieszczona w pierwotnym miejscu w 1958 roku. U stóp posągu, od 1959 roku w letnie niedzielne popołudnia są wykonywane bezpłatne recitale fortepianowe kompozycji Chopina. Stylizowane wierzby nad siedzącą postacią Chopina nawiązują do dłoni i palców pianisty. Replika posągu w skali 1: 1 stoi w Hamamatsu w Japonii. Pomnik Szymanowskiego był najwyższym na świecie pomnikiem Chopina, aż do odsłonięcia, w dniu 3 marca 2007 roku, nieco wyższej, modernistycznej rzeźby z brązu w Szanghaju w Chinach.
• Belweder ( z włoskiego Belvedere) jest pałacem w Warszawie, usytuowanym kilka kilometrów na południe od Zamku Królewskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, mieszkał w Belwederze.

4. II Wojna ŚwiatowaNa tym szlaku prezentowana jest historia II Wojny Światowej: począwszy od okresu przedwojennego (Muzeum Żydów Polskich), poprzez ludzi żyjących w czasach okupacji nazistów, getto i powstanie warszawskie, aż do naszych czasów.

Zobacz na mapie

• Muzeum Powstania Warszawskiego - znajduje się w dzielnicy Wola w Warszawie, jest muzeum poświęconym powstaniu warszawskiemu w 1944 roku. Instytucja Muzeum powstała w 1983 roku, ale prace budowlane nie były prowadzone przez wiele lat, a muzeum w końcu otwarto w dniu 31 lipca 2004 roku, z okazji 60-lecia powstania. Muzeum sponsoruje badania nad historią powstania i historię i posiadłości Polskiego Państwa Podziemnego. Gromadzi i utrzymuje setki eksponatów, począwszy od broni używanej przez powstańców do listów miłosnych, w celu przedstawienia pełnego obrazu powstańców. Cele muzeum obejmują utworzenie archiwum informacji historycznych na temat powstania i nagrania opowieści i wspomnień żyjących jeszcze uczestników Powstania. Jego dyrektorem jest Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, historyk z Polskiej Akademii Nauk to jego zastępca.
• Muzeum Więzienia "Pawiak" - założone w 1965 roku, pokazuje historię więzienia, które głównie funkcjonowało w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939 i 1944.
• Muzeum Historii Żydów Polskich - muzeum na terenie byłego getta warszawskiego. Hebrajskie słowo Polin w nazwie muzeum oznacza albo "Polska" lub "tu odpocząć" i jest związane
z legendą o przybycia pierwszych Żydów do Polski. Kamień węgielny położono w 2007 roku,
a muzeum zostało otwarte w dniu 19 kwietnia 2013 r. Główną wystawę muzealną otwarto
w październiku 2014 roku. Muzeum posiada multimedialną narracyjną ekspozycję o tętniącej życiem społeczności żydowskiej, która kwitła w Polsce przez tysiąc lat, aż do Holokaustu. Budynek, w stylu postmodernistycznym, z miedzi, szkła i betonu, zaprojektowali fińscy architekci Rainer Mahlamäki i Ilmari Lahdelma.
• Pomnik Bohaterów Getta - pomnik w Warszawie, w Polsce, upamiętniający powstanie w getcie warszawskim w 1943 roku w czasie II wojny światowej. Znajduje się na obszarze, który niegdyś był częścią warszawskiego getta, w miejscu, gdzie miało miejsce pierwsze starcie zbrojne powstania. Pomnik został zbudowany częściowo z materiałów niemieckich wwiezionych do Warszawy w 1942 roku przez Alberta Speera do swoich planowanych prac. Ukończony pomnik został odsłonięty formalnie w kwietniu 1948 r.

Po tych wszystkich emocjach proponujemy, aby wrócić do lepszych czasów i zrelaksować się
w Ogrodzie Krasińskich - pobliskim parku miejskim w dzielnicy Muranów. Można tam wejść
przez zabytkową bramę znajdującą się na tyłach Pałacu Krasińskich. Jest to idealne miejsce,
aby wziąć głęboki oddech i docenić spokojne czasy, w których żyjemy.

5. Warszawa ChopinaNa tym szlaku można zobaczyć miejsca najbliżej związane z Fryderykiem Chopinem, wielkim polskim pianistą i kompozytorem. Poczuj się jak znany artysta i podążaj jego śladami.

Zobacz na mapie

• Pałac Saski – nie odbudowany po II wojnie światowej. Pozostał po nim tylko fragment arkady, w której znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza (pl. Piłsudskiego). Jesienią 1810 roku Justyna i Mikołaj Chopinowie z trzyletnią Ludwiką i siedmiomiesięcznym Fryderykiem zamieszkali
w prawym skrzydle pałacu Saskiego. W pałacu mieściło się wówczas Liceum Warszawskie,
w którym ojciec Fryderyka objął posadę nauczyciela języka francuskiego. Chopinowie mieszkali tu do 1817 roku, tj. do czasu, kiedy Liceum przeniesiono do Pałacu Kazimierzowskiego
• Pałac Czapskich – Chopinowie wprowadzili się tutaj w 1827 roku. Zajęli mieszkanie, które mieściło się we frontowej oficynie pałacu. Pokój Fryderyka był piętro wyżej. „Na górze już jest pokój mający służyć mi ku wygodzie, z garderóbki schody do niego wyprowadzone. Tam mam mieć stary fortepian, stare biurko, tam ma być kąt schronienia dla mnie” – pisał do przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego.Nowe mieszkanie Chopinów odwiedzali artyści, naukowcy
i młodzież. Prowadzono tutaj próby z muzykami orkiestrowymi. Na początku 1830 roku grono przyjaciół, muzyków i publicystów wysłuchało tutaj przedpremierowych wykonań Koncertów e-moll i f-moll, których prawykonania odbyły się w Teatrze Narodowym w Warszawie
17 i 22 marca oraz 11 października.
• Salonik Chopinów - mieści się w Pałacu Czapskich. Jest to tylko część mieszkania, w którym, Fryderyk Chopin spędził ostatnie lata przed wyjazdem z kraju. Salonik został odtworzony
w 1960 roku na podstawie rysunku Antoniego Kolberga – artysty i przyjaciela kompozytora. Jest jedynym, z warszawskich mieszkań Chopina, dostępnym dla zwiedzających.
• Kościół Wizytek - w czasach młodości licealnej Chopina odprawiano tutaj msze dla uczniów
i studentów. Fryderyk grywał podczas nich na organach. Poznał tu wtedy Konstancję Gładkowską, która śpiewała solo podczas nabożeństw. Fryderyka i Konstancję połączyło uczucie. Kompozytor zadedykował jej później Larghetto z II Koncertu f-moll.
Przy wejściu na chór znajduje się pamiątkowa tablica z napisem: Ku czci Fryderyka Chopina, który w tym kościele jako uczeń Liceum Warszawskiego grał na organach w latach 1825-1826
• Pałac Kazimierzowski (obecnie siedziba Uniwersytetu Warszawskiego) - w 1817 roku Chopinowie już z czworgiem dzieci: najstarszą Ludwiką, Fryderykiem, Izabelą i Emilią przeprowadzili się do większego mieszkania, usytuowanego na drugim piętrze lewej oficyny Pałacu Kazimierzowskiego. Prowadzili tutaj, cieszący się znakomitą renomą, pensjonat
dla chłopców z zamożnych rodów ziemiańskich. „Przyczyną wziętości tej pensji była niezmierna pieczołowitość i dbałość o zdrowie chłopców, dobre ich odżywianie, czystość
i moralność, a przy tym dobry kierunek i nadzór naukowy. Szczególniej ustalona była opinia,
że być u Szopenów na pensji, znaczy to samo, co być wyżej cywilizowanym, czyli lepiej wychowanym od innych człowiekiem” - wspomina Eugeniusz Skrodzki. Na szczytowej ścianie oficyny jest wmurowana tablica z płaskorzeźbą Fryderyka Chopina i napisem informującym,
że kompozytor mieszkał tu w latach 1817-1827.
• Park Kazimierzowski - W czasach młodości Chopina, poniżej Pałacu Kazimierzowskiego znajdował się niewielki ogród botaniczny. W liście do przyjaciela Fryderyk pisał, że jego rodzina ma klucz do ogrodu, który jest miejscem zabaw i spacerów. Gdy został uczniem Liceum Warszawskiego, często przychodził do „Botaniki" pospacerować lub posiedzieć z książką.
• Pałac Prezydencki (Namiestnikowski) – tutaj ośmioletni Fryderyk po raz pierwszy wystąpił publicznie. Był to koncert zorganizowany przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności.
Pałac Radziwiłłów został zbudowany w połowie XVII wieku. Obecnie jest siedzibą prezydentów RP i bywa nazywany Pałacem Prezydenckim. Tak jak za czasów Fryderyka wejścia na dziedziniec strzegą cztery kamienne lwy. Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego stanął na dziedzińcu dopiero w 1965 roku.
• Pałac Wesslów (dana Poczta Saska) - niegdyś mieścił się tutaj urząd poczty królewskiej, zwany też Pocztą Saską, a obok była stacja, z której wyruszało się w podróże dyliżansem. To stąd, żegnany przez najbliższych, Fryderyk Chopin wyruszył w świat 2 listopada 1830 roku, by już nigdy nie powrócić do ojczyzny. Drugie pożegnanie miało miejsce na rogatkach wolskich.
Tam przyjaciele pod wodzą profesora Elsnera sprawili Fryderykowi niespodziankę, wykonując kantatę przygotowaną specjalnie na jego pożegnanie.
• Honoratka - jest jedynym istniejącym do dziś lokalem, w którym bywał Fryderyk Chopin. Odbywały się tutaj spotkania młodych, polskich patriotów. Przychodzili tu również Joachim Lelewel, Ksawery Bronikowski, Piotr Wysocki, Maurycy Mochnacki oraz autor „Nie-boskiej Komedii” Zygmunt Krasiński. Wówczas specjalnością kawiarni była kawa z rumem
oraz wykwintne desery. Obecnie, czekają na gości potrawy, desery i trunki, przyrządzane według XIX-wiecznych receptur, okazjonalne menu chopinowskie oraz cykl podwieczorków
z muzyką Chopina.
• Kościół Świętego Krzyża - Urnę z sercem Chopina, przywiezioną z Francji przez Ludwikę, ukochaną siostrę kompozytora umieszczono w filarze, po lewej stronie nawy głównej. Obecnie widnieje tam napis: „Gdzie skarb twój, tam serce twoje. Fryderykowi Chopinowi - Rodacy”.
Barokowy kościół św. Krzyża jest jednym z najpiękniejszych zabytków Warszawy. Niezwykła figura Chrystusa dźwigającego krzyż, wieńczy schody prowadzące do świątyni.
• Muzeum Fryderyka Chopina - mieści się w barokowym Zamku Ostrogskich, stojącym
na skarpie wiślanej. Początki muzeum sięgają lat 30. XX wieku. W 1935 roku, ówczesny Instytut Fryderyka Chopina, założony przez wybitnych przedstawicieli świata kultury, rozpoczął gromadzenie zbiorów, zakupując kilkanaście cennych rękopisów od krewnych kompozytora.
W muzeum znajduje się największa kolekcja chopinianów na świecie. Obejmuje ona autografy, notatki, listy, rękopisy dzieł oraz przedmioty należące niegdyś do kompozytora, fortepian
i rzeczy osobiste. Cennymi i wzruszającymi eksponatami są dwie maski pośmiertne i odlew ręki kompozytora. Nowo otwarte muzeum w wyremontowanym Zamku Ostrogskich jest najnowocześniejszym muzeum biograficznym w Europie. Multimedialne ekspozycje, dotykowe ekrany - świat realny spotyka się tu z wirtualnym. Kartą wstępu do tego magicznego świata jest elektroniczny bilet. Posługując się nim można wysłuchać komentarzy w kilku językach
oraz posłuchać muzyki. Przeciętny turysta, muzykolog, a nawet dziecko – wszyscy znajdą coś dla siebie. Muzeum zostało tak pomyślane, by każdy indywidualnie i zgodnie ze swoimi zainteresowaniami mógł stworzyć własną trasę zwiedzania. Ekspozycja składa się z piętnastu pomieszczeń; każde tworzy osobne minimuzeum. Można zatem zobaczyć, jak mieszkał Chopin, pospacerować po ówczesnej Warszawie, zobaczyć „jego Paryż", posłuchać świergotu ptaków
w Nohant, poczuć zapach fiołków, ulubionych kwiatów Chopina, poznać kobiety, które kompozytor darzył uczuciem, posłuchać jego utworów... Wreszcie wejść do sali śmierci, zaprojektowanej jako wielkie czarne pudło.

6. Politechnika Warszawska i okoliceTen szlak przedstawia ciekawe atrakcje turystyczne w okolicach Politechniki Warszawskiej

Zobacz na mapie

• Gmach Główny Politechniki Warszawskiej – powstał w latach 1899-1901 według projektu Stefana Szyllera, jako jeden z sześciu budynków wchodzących w skład dużego kompleksu. Został zbudowany w stylu akademickiego renesansu. Czterokondygnacyjny krużgankowy dziedziniec wewnętrzny został nakryty szklanym dachem. W tym czasie Politechnika Warszawska była uczelnią rosyjską, z wykładowym językiem rosyjskim, bojkotowaną przez polskich studentów. W 1944 roku na terenie Gmachu Głównego trwały walki, które spowodowały zniszczenie samego budynku jak również znajdujących się w nim zbiorów bibliotecznych. Po wojnie odbył się tu zjazd, na którym powstała rządząca krajem w czasie PRL Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Kamienny taras z ławkami znajdujący się przed gmachem został zaprojektowany przez profesora uczelni Konrada Kucza-Kuczyńskiego.
• MDM (Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa) – wielki zespół mieszkaniowy w Warszawie, w Śródmieściu Południowym, socrealistyczny, wzniesiony w latach 1950–1952 według projektu zespołu architektów pod kierunkiem Józefa Sigalina (1950–1951) i Stanisława Jankowskiego (1951–1952). W 2015 roku wpisany do rejestru zabytków.
• Plac Zbawiciela - klasycystyczny plac został wytyczony ok. 1768 jako jeden z placów gwiaździstych Osi Stanisławowskiej. Od okrągłego kształtu był on nazywany Rotundą[1]. Obecną nazwę placu nadano oficjalnie w 1922. W 1784 pomiędzy obecnymi placami Zbawiciela i Politechniki założono osadę Nowa Wieś, do której przesiedlono włościan
z likwidowanej wsi Ujazdów. Od nazwy tej osady pochodzi nazwa ulicy Nowowiejskiej. W 1822 w klinie ulic Marszałkowskiej i Mokotowskiej powstało 5-hektarowe gospodarstwo ogrodnicze Piskorowskiego ze szkółkami drzew owocowych oraz cieplarnią, w której uprawiano winogrona. W 1829 przy placu, na działce wykrojonej z gospodarstwa Piskorowskiego, wybudowano karczmę zwaną Czerwoną, należącą do rodziny Garnierów. Nazwa karczmy najprawdopodobniej nawiązywała do koloru cegły, z której wzniesiono budynek. Po 1880 plac był zabudowany kamienicami czynszowymi. Ok. 1881 poprowadzono tędy linię tramwaju konnego, a w 1908 – tramwaju elektrycznego. Urządzony na środku placu skwer aż do 1968 tramwaje objeżdżały dookoła.W związku z rozwojem tej części Warszawy oraz wzrostem liczby ludności pod koniec XIX wieku podjęto starania o budowę nowej świątyni. W 1901 rozebrano Czerwoną Karczmę, rozpoczynając na jej miejscu budowę kościoła Najświętszego Zbawiciela. Zaprojektowana przez Józefa Piusa Dziekońskiego, Ludwika Panczakiewicza i Władysława Żychiewicza świątynia jest jedynym obiektem sakralnym znajdującym się przy ulicy Marszałkowskiej.
• Aleja Szucha - to ulica biegnąca od placu na Rozdrożu do placu Unii Lubelskiej.
Należy do gwiaździstego założenia północnego Śródmieścia (Osi Stanisławowskiej). Została nazwana w 1877 roku na cześć Jana Christiana Szucha, architekta i ogrodnika warszawskiego. Wielokrotnie zmieniano jej nazwę. I tak w latach 1921-1922 nosiła imię Stefana Batorego,
by następnie powrócić do pierwotnej nazwy. Podczas okupacji niemieckiej znalazła się
w dzielnicy niemieckiej i nazwano ją Strasse der Polizei. Zabronione było używanie nazwy polskiej jak i tłumaczenia nazwy niemieckiej. Po wojnie przywrócono na krótko dawnego patrona, by w 1946 alei nadać imię I Armii Wojska Polskiego. W 1992 roku przywrócono ostatecznie historyczną nazwę ulicy, w 2013 roku, w ramach przebudowy chodników, powstała również ścieżka rowerowa.
• Pomnik Lotnika - powstał z inicjatywy grupy oficerów lotnictwa wojskowego, według projektu Edwarda Wittiga, któremu pozował prawdziwy lotnik. Został odsłonięty przez marszałka Józefa Piłsudskiego 11 listopada 1932 roku na placu Unii Lubelskiej i był pierwszym pomnikiem
w Europie poświęconym lotnictwu. W czasie okupacji hitlerowskiej na jego cokole dwaj harcerze Szarych Szeregów, Jan Bytnar „Rudy” i Jan Gut, namalowali dwie kotwice - symbol Polski walczącej. Pomnik, zniszczony po powstaniu warszawskim, został zrekonstruowany
i ustawiony w obecnym miejscu w 1967 roku.
• Warszawski Uniwersytet Medyczny – największa polska publiczna uczelnia medyczna. Powstał w 1950 roku..
• Pole Mokotowskie - jest to duży kompleks parkowy niedaleko centrum Warszawy, usytuowany na terenie trzech dzielnic – Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia. Rozciąga się od ulicy Żwirki
i Wigury aż po ulicę Waryńskiego. Przedzielony jest alejami Niepodległości na dwie części. Przed II wojną światową ponad 200-hektarowy obszar Pola Mokotowskiego pełnił m.in. funkcję Lotniska Mokotowskiego (śladem tamtych lat jest dziś obelisk upamiętniający Lotnisko), ogrodów działkowych i toru wyścigów konnych (przeniesionych potem na Służewiec). Park stanowi ważny element klina napowietrzającego centrum Warszawy, zapewniając swobodny przepływ powietrza do Śródmieścia. Jest to typowy współczesny park sportowo-rekreacyjny, szerokie aleje spacerowe, ścieżki rowerowe, wybetonowany zbiornik wodny z fontanną sprawiają, że miejsce to cieszy się ogromną popularnością wśród warszawiaków. W słoneczne dni można odpocząć na trawie lub posilić się w jednym z pubów znajdujących się na terenie parku (Pub „Lolek”, „Bolek” oraz restauracja „Jeff's”).
• Szkoła Główna Handlowa (SGH) – w latach 1949–1991 Szkoła Główna Planowania
i Statystyki (SGPiS) – najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce, a zarazem jeden z wiodących uniwersytetów ekonomicznych w Europie. Jej siedziba mieści się na warszawskim Mokotowie, przy al. Niepodległości, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Pole Mokotowskie.
• Pałac Kultury i Nauki – został zbudowany w latach 1952-1955. Był to „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, którego pomysłodawcą był sam Józef Stalin. Autorem projektu był Lew Rudniew. Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Ma 237 m wysokości (42 piętra)
i kubaturę 817 000 m2. Mieści ponad 3 000 pomieszczeń, które między innymi są siedzibami firm i instytucji oraz Polskiej Akademii Nauk. Ponadto w Pałacu znajdują się poczta, kino, muzea, biblioteki oraz teatry. Pałac jest jednym z największych obiektów kongresowych
w Warszawie. W jego salach może się wygodnie pomieścić ponad 4 500 uczestników. Dużą atrakcję dla turystów i mieszkańców stanowi taras widokowy „trzydziestka”, znajdujący się na 30. piętrze Pałacu (na wysokości 114 m), z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Warszawy. W noc sylwestrową 2000 roku na szczycie Pałacu Kultury odsłonięty został drugi co do wielkości w Europie zegar. Jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów. Jest to zarazem najwyżej położony zegar wieżowy na świecie.

Inne (bardziej odległe) atrakcje turystyczne:

Ogród Botaniczny w PowsinieZobacz stronę http://www.ogrod-powsin.pl/index.html

Zobacz na mapie

Wilanów

- siedziba letnia wielu polskich królów, z pałacem i ogrodami, zwany jako polskim Wersalem.Zobacz stronę http://www.wilanow-palac.pl/
Zobacz na mapie