O Warszawie

PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT WARSZAWY

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej:

http://www.warsawtour.pl

gdzie znajdą Państwo informacje dotyczące miejsc godnych odwiedzenia i wszelkich atrakcji turystycznych.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Sieć komunikacyjna w Warszawie podlega Zarządowi Transportu Miejskiego (ZTM):

http://www.ztm.waw.pl/

a w jej skład wchodzą połączenia autobusowe, tramwajowe, metro (I i II linia) oraz SKM (Szybka Kolej Miejska). Bilety na komunikację miejską można nabyć w punktach ZTM, w oznakowanych kioskach i biletomatach, które ulokowane są na stacjach metra, niektórych przystankach autobusowych (w tych automatach można płacić gotówką i kartą), a także w najnowszego typu tramwajach i autobusach (tu można płacić tylko gotówką lub tylko kartą) oraz w pociągach SKM. W tramwajach i autobusach, w których nie ma biletomatu, teoretycznie można kupić bilet u kierowcy, ale nie polecamy tego, gdyż kierowca po pierwsze nie musi mieć biletów, a po drugie nie ma obowiązku sprzedaży, w szczególności jeśli wiąże się to z możliwością opóźnienia kursu, na dodatek trzeba mieć odliczoną kwotę. Istnieje też możliwość zakupu biletu przez telefon komórkowy – szczegóły są dostępne na stronie:

http://www.ztm.waw.pl/?c=639&l=1

Każdy bilet, poza kupionymi za pomocą karty płatniczej w pojeździe, musi zostać skasowany w kasowniku, albo w pojeździe (dotyczy autobusów, tramwajów, pociągów SKM), albo przed wejściem na stację metra.

Obszar aglomeracji miejskiej podzielony jest na dwie strefy: strefa miejska „1” obejmuje przystanki usytuowane w granicach miasta Warszawy, zaś strefa podmiejska „2” obejmuje pozostałe przystanki.

Podróż można zaplanować korzystając z serwisu ZTM, ewentualnie z serwisu:

http://warszawa.jakdojade.pl

Wszystkie rodzaje biletów uprawniają do przejazdów zarówno liniami dziennymi, jak i nocnymi, a przewóz bagażu jest bezpłatny.

VETURILO – WARSZAWSKI ROWER PUBLICZNY

Szczegółowe informacje na temat systemu wypożyczeń rowerów w Veturilo dostępne są na stronie:

http://veturilo.waw.pl

Większość stacji rowerowych ulokowano w centrum miasta, w szczególności w pobliżu stacji metra. Lista dostępna jest na stronie:

http://veturilo.waw.pl/locations

Aby korzystać z systemu, należy się zarejestrować na stronie Veturilo i dokonać opłaty aktywacyjnej w wysokości 10 zł lub zarejestrować się przy użyciu karty kredytowej w terminalu na stacji rowerowej. Korzystanie z roweru przez pierwsze 20 minut jest bezpłatne, za następne 40 min płaci się 1 zł, za kolejną godzinę – 3 zł, za trzecią – 5 zł, a za czwartą i wszystkie kolejne – 7 zł. Rower można jednorazowo wypożyczyć na maksymalnie 12 godzin. Opata za zwrot roweru po upływie 12 godzin wynosi 200 zł.

Zaletą korzystania z systemu jest możliwość wypożyczenia roweru w jednym miejscu i zwrócenia go w innym.