Wycieczki po Warszawie

W sobotę 17 września w godzinach popołudniowych zaplanowane są wycieczki z przewodnikami po mieście Warszawa. Poniżej krótki ich opis.

Warszawa to miasto niezwykłe - pod każdym względem i dla każdego. Szczególnie dla tych, którzy przemieszczają się po nim codziennie, ale śpiesząc się z punktu A do B nie zwracają uwagi na to, co mijają po drodze. Niezwykłe jest również dla odwiedzających. Z jednej strony ogromne i mało przyjazne - straszy nowoczesnością i szybkim tempem życia, a z drugiej ma tyle ukrytych tajemnic i niespodzianek. Podczas wycieczki postaramy się ta niezwykłość odkryć. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla jednych będzie to opowieść o nauce, która tu powstawała i naukowcach, którzy przemierzali te ulice, na drugich wrażenie zrobi architektura - zarówno ta dawna, jak i ta najnowocześniejsza, jeszcze innych uwagę przykuje opowieść o Powstańcach Warszawskich. A to wszystko obok siebie. Trzeba się tylko rozejrzeć, żeby zauważyć jakiś ślad przeszłości. I tą różnorodną Warszawę postaramy się Wam pokazać w czasie naszego spaceru na który serdecznie zapraszamy zarówno tych, co twierdzą, że miasto znają doskonale, jak i tych, którzy dopiero zaczynają je poznawać.

Podczas pierwszej z wycieczek wyprowadzimy uczestników...w pole. Chociaż nie będzie to zwykłe pole, a Pole Mokotowskie. Miejsce, gdzie kiedyś można było poczuć wielkie emocje, bo odbywały się tu pierwsze legalne Wyścigi Konne. W weekendy zjeżdżało się tu pół Warszawy, nie tylko żeby wygrać, ale dlatego, że tu pokazać się wypadało. Nieopodal rozpoczyna się historia warszawskiego lotnictwa. Pierwsze loty balonowe, pierwsze starty samolotów i pierwsze testy urządzeń do latania naukowców z Politechniki. Z czasem teren stał się oficjalnie lotniskiem. Każdy, którego było na to stać, mógł kupić bilet i polecieć do Krakowa, czy Aten. Dziś park wygląda niepozornie, ale to tylko pierwsze wrażenie. Bo może warto rzucić okiem na nowoczesną architekturę Kuryłowicza i zobaczyć, gdzie urodził się Kapuściński. A przy okazji odkryć pomnik Szczęśliwego Psa i jeszcze niejedną tajemnicę parku.
Miejsce spotkania: róg ul. Polnej i Pl. Politechniki.

Druga wycieczka pozwoli się nam poczuć w Warszawie jak Paryżu. Skąd to skojarzenie? Od placów gwiaździstych, który w okolicach po których będziemy spacerować nie brakuje. Ich prekursorem był ostatni król Polski – Stanisław August Poniatowski, który chciał zostawić po sobie pamiątkę w postaci układu ulic w mieście.
Pierwszym ze wspomnianych placów jest Plac Politechniki. Dominuje nad nim budynek największej uczelni technicznej w Warszawie. Tu najłatwiej spotkać uczących się studentów. A od placu odchodzi ulica, która miała być główną osią powstającego założenia architektonicznego. Przemieścimy się nią na plac Zbawiciela. Za dnia plac wydaje się spokojny, jednak wieczorami staje się najbardziej popularnym placem wśród bawiących się studentów. Przechodząc dalej trafimy na plac na Rozdrożu, skąd już niedaleko do Łazienek, gdzie najczęściej znikają zakochani studenci. Nieopodal mieszkał jeden z najbardziej znanych młodzieży poetów – Krzysztof Kamil Baczyński. A stąd 2 kroki na plac Unii Lubelskiej, gdzie kiedyś kończyła się Warszawa. Czy odnajdziemy w niej trochę Paryża, czy nie.. to się okaże w czasie spaceru :)
Miejsce spotkania: plac przed gmachem głównym Politechniki Warszawskiej.

Wycieczka trzecia. Każdy wie, że Kopernik była kobietą. I Curie-Skłodowska też! Nasza polska uczona wszystkim kojarzy się z Paryżem, Sorboną I radem I polonem. I jeszcze z czarną suknią, którą tak często widać na zdjęciach. A przecież I ona była kiedyś młoda, miała rodziców, dom w których się wychowała, rodzeństwo z którym się bawiła. Miała również swoją wielką miłość I swoje marzenia. I jak większość z nas miała swoje miasto, za którym tęskniła. Jej miastem była Warszawa. Tu się urodziła I TU spędziła 20 parę lat swojego życia. Tu narodziła się jej pasja do nauki I TU stawiała pierwsze kroki w laboratorium. Tutaj też parokrotnie wracała I pomagała będąc już osobą znaną. Podczas spaceru obejrzymy dom na Nowym Mieście, w którym spędziła najmłodsze lata, przejdziemy się and Wisłę, gdzie kiedyś mała Marysia chodziła na spacery, przejdziemy jej drogę do szkoły I do laboratorium. Wspomnimy jej zwykły dzień, jej obowiązki I troski. Opowiemy gdzie najchętniej wracała, kiedy odwiedzała Polskę. Postaramy się przybliżyć jej postać w sposób mniej klasyczny I książkowy. Serdecznie zapraszamy na spacer z uczoną w okolicach Starówki.
Miejsce spotkania: metro Politechnika.

Każda wycieczka jest inna, na każdej można usłyszeć inne ciekawostki. Każda też jest ciekawa, bo czy bliżej, czy dalej od punktu startu ukrywają się różne miejsca, które warto odkryć.